ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – 1ος ΠΑΝΑΤΤΙΚΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ « Ι. ΚΑΚΡΙΔΗΣ»

Το Σάββατο, 3 Φεβρουαρίου 2024, στο 1ο ΓΕ.Λ. Ν. Ιωνίας πραγματοποιήθηκε, με ιδιαίτερη επιτυχία, ο 1ος  Παναττικός Μαθητικός Διαγωνισμός Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας «Ι. Κακριδής» που διοργάνωσε το 1ο ΓΕ.Λ. Ν. Ιωνίας, υπό την αιγίδα της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 167 μαθητές και μαθήτριες από 29 (17 δημόσια και 12 ιδιωτικά) Γενικά Λύκεια της Περιφέρειας Αττικής. Η εντυπωσιακή συμμετοχή τόσων μαθητών και μαθητριών εκφράζει το ενδιαφέρον τους για την αρχαία ελληνική γλώσσα και γραμματεία και επιβεβαιώνει την αναγκαιότητα διενέργειας τέτοιων μαθητικών διαγωνισμών.

Τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού θα αποσταλούν στα σχολεία μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία βαθμολόγησης των γραπτών. Με νεότερο Δελτίο Τύπου θα ανακοινωθεί η εκδήλωση βράβευσης των μαθητών/τριών που συγκέντρωσαν την υψηλότερη βαθμολογία και της απονομή των Βεβαιώσεων Συμμετοχής σε όλους/ες τους μαθητές/τριες.

Από την Οργανωτική Επιτροπή

Δείτε τα θέματα και ενδεικτικές απαντήσεις εδώ.